Green IT
Rozwój w kierunku ekologicznego świata
Masz pytanie?
Chcesz do nas dołączyć?
Green IT: dla bardziej odpowiedzialnego i ekologicznego świata cyfrowego
Transformacja ekologiczna dotyczy obecnie wszystkich sektorów gospodarki, w tym sektora cyfrowego, który przyczynia się do 4–5% globalnej emisji gazów cieplarnianych. W obliczu rosnącej wykładniczo cyfryzacji usług i pojawienia się nowych narzędzi technologicznych, takich jak IoT i AI, przedsiębiorstwa stają się coraz bardziej świadome wpływu swojej infrastruktury na środowisko. W odpowiedzi na ten problem, Green IT proponuje odpowiedzialne podejście do zarządzania zasobami informatycznymi. Dla przedsiębiorstwa przyjęcie odpowiedzialnego podejścia oznacza budowanie bardziej wirtualnego cyfrowego świata już teraz.
Green IT jest zatem konkretnym rozwiązaniem dla bardziej odpowiedzialnego i ekologicznego środowiska cyfrowego. Przyjmując takie podejście, przedsiębiorstwa mogą nie tylko zmniejszyć swój ślad ekologiczny, ale także uzyskać oszczędności finansowe. Dlatego też kluczowe jest, aby zintegrowały one podejście zielone IT ze swoją ogólną strategią, aby przyczynić się do transformacji energetycznej.
Ekoprojektowanie: u podstaw Green IT
Obecnie emisje gazów cieplarnianych z systemów informatycznych wynikają z jednej strony z transportu i przechowywania danych, tworzenia i utrzymywania infrastruktury sieciowej, a z drugiej strony z produkcji sprzętu IT, takiego jak komputery, smartfony, tablety lub inne podłączone obiekty.
Wszystko sprowadza się do tworzenia aplikacji. Będzie to miało wpływ na zapotrzebowanie na zasoby, zarówno naturalne, jak i cyfrowe, produkcję, użytkowanie i żywotność aplikacji, a także wszystkie odpady związane z ich działaniem.
W ALTEN zajmujemy się źródłem problemu: koncentrujemy naszą ofertę na ekoprojektowaniu, które ma na celu włączenie cyfrowej trzeźwości do wszystkich naszych projektów i rozwiązań. Od ponad 10 lat angażujemy się w działania z zakresu CSR, a także wspieramy naszych klientów w ich ekologicznej transformacji.
Nasza strategia opiera się na 3 kluczowych filarach: zrozumieniu, kontrolowaniu i zmniejszaniu śladu jaki nasze własne usługi IT pozostawiają w środowisku, budowaniu ekosystemu innowacyjnych graczy wokół zielonego IT i zmniejszaniu wpływu technologii cyfrowej na środowisko oraz wspieraniu naszych klientów w ich dążeniu do cyfrowej trzeźwości poprzez podejście DevGreenOps i framework narzędzi do pomiaru wydajności energetycznej ich aplikacji i ekoprojektowania.
W ALTEN wierzymy, że ekoprojektowanie jest kluczem do zmniejszenia wpływu technologii cyfrowej na środowisko i budowania zrównoważonego świata technologii informatycznych.
Wiedza — Pomiary — Poprawa
Nasza ekspertyza
Audyt dojrzałości usług cyfrowych
Cel: zrozumienie wpływu infrastruktury przedsiębiorstwa na środowisko naturalne
Opierając swoje podejście na najlepszych praktykach w zakresie ekologicznego projektowania usług cyfrowych, ALTEN przeprowadza skrupulatny przegląd zasobów IT i analizuje ich zużycie, od ich projektowania, użytkowania i hostingu, aż po wycofanie z eksploatacji.
Audyt ten ocenia dojrzałość i wpływ aplikacji na środowisko w całym cyklu ich życia, w oparciu o ponad 137 zdefiniowanych kryteriów, takich jak:
- Wyszukiwanie, kwestionowanie i określanie potrzeb i zastosowań tak dokładnie, jak to możliwe
- Ustalanie budżetu środowiskowego
- Spojrzenie na to, jak usługi cyfrowe tworzą wartość
- Określenie minimalnych rozwiązań i technologii wymaganych do zaspokojenia potrzeb
- Dokumentowanie podejścia ekoprojektowego
- Nadzorowanie, sterowanie i korygowanie ekosystemu usług cyfrowych w celu utrzymania jego wydajności
- Przygotowywanie i planowanie zakończenia okresu eksploatacji usługi cyfrowej oraz podejmowanie decyzji dotyczących przyszłości udostępnionych danych, komponentów i sprzętu
Kryteria te można następnie wykorzystać do przypisania wyniku ekologicznego do aplikacji, zidentyfikowania obszarów wymagających poprawy i odpowiedniej optymalizacji jakości kodu, w celu zbudowania zrównoważonej metodologii dla wszystkich przyszłych projektów.
Ekologiczne projektowanie usług cyfrowych
Cel: projektowanie bardziej zrównoważonych aplikacji w przedsiębiorstwie
Metodologia GreenDevOps obejmuje mierzenie, monitorowanie i ciągłe ulepszanie wydajności środowiskowej usług cyfrowych. Zainspirowany podejściem DevOps, umożliwia ponowną ocenę wpływu aplikacji na środowisko w całym cyklu ich życia, dzięki czemu można podjąć działania naprawcze w perspektywie średnio- i długoterminowej.
Dzięki naszemu frameworkowi ekoprojektowania jesteśmy teraz w stanie zintegrować ekoprojektowanie i cyfrową trzeźwość na wszystkich etapach tworzenia aplikacji.
- Planowanie:
- Podnoszenie świadomości i szkolenia w zakresie ekoprojektowania
- Definicja budżetu środowiskowego
- Wdrożenie:
- Ocena zgodności z budżetem środowiskowym
- Programowanie:
- Zastosowanie najlepszych praktyk ekoprojektowania
- Zielone kodowanie
- Użytkowanie:
- Wdrożenie efektywności energetycznej
- Automatyzacja dostosowywania zasobów do użycia
- Budowa:
- Analiza statyczna (CAST)
- Nadzór:
- Pomiar wpływu infrastruktury na środowisko (Azure Carbon, FootPrint, Scaphandre, EasyVirt)
- Testowanie:
- Analiza dynamiczna (Greenspector)
Śledzenie korzystania z usług cyfrowych
Cel: pomiar i kontrola zużycia energii przez aplikacje przedsiębiorstwa
Pojawienie się chmury i przekształcenie aplikacji w mikrousługi oznacza, że zasoby IT oraz dostępna moc obliczeniowa i pojemność pamięci masowej mogą być teraz wykorzystywane bardziej efektywnie. Jednak namnożenie się mikrousług może również sprawić, że infrastruktura stanie się bardziej złożona, zwiększając ilość danych wymienianych między usługami i odległość pokonywaną przez każde żądanie i odpowiedź skutkuje wyższym zużyciem energii.
W związku z tym ALTEN oferuje szereg wewnętrznych lub partnerskich rozwiązań technologicznych, a także narzędzia do monitorowania i automatyzacji w celu ciągłego pomiaru śladu węglowego i ostrzegania o wszelkich potencjalnych regresjach.
Szkolenia w zakresie Green IT
Cel: profesjonalizacja eco-designu
Grupa ALTEN zdecydowała się teraz przeszkolić swoich programistów i inżynierów Infra-Cloud w zakresie wpływu rozwoju aplikacji i dobrych praktyk ekoprojektowania. W ten sposób Grupa przekazuje odpowiedzialność konsultantom, którzy następnie będą pracować nad Twoimi systemami informatycznymi.
Opis projektu:
W celu profesjonalizacji eco-designu Grupa ALTEN zorganizowała warsztaty z udziałem Mounira Mahjoubi, byłego sekretarza stanu ds. gospodarki cyfrowej i współzałożyciela Eversy, Patricka Fulopa, wiceprezesa ds. operacji w chmurze w Thalès DIS (cyfrowa tożsamość i bezpieczeństwo) oraz Jacquesa Moulina, dyrektora generalnego Digiworld Institute, aby omówić wyzwania związane z ekologicznym IT w biznesie. Podczas tej wymiany myśli klienci ALTEN mogli dowiedzieć się więcej o Green IT: „Wpływ ma nie tylko to, co robimy źle, nie tylko nasz ślad węglowy, ale także wszystko, co robimy dobrze”. Mounir Mahjoubi.