Energy & Environment
Adaptacja do wyzwań transformacji energetycznej
Masz pytanie?
Chcesz do nas dołączyć?
Sprostanie wyzwaniom związanym z dekarbonizacją
Transformacja energetyczna i zbiorowa świadomość zmian klimatycznych podkreśliły potrzebę ukierunkowania światowej energetyki na niskoemisyjny koszyk energetyczny i stawianie na odnawialne źródła energii.
Według Międzynarodowej Agencji Energii, udział paliw kopalnych (węgiel, ropa naftowa, gaz ziemny) w globalnej produkcji energii utrzymuje się na poziomie blisko 80% od dziesięcioleci i spadnie do 73% do 2030 roku.
Transformacja energetyczna na odnawialne źródła energii, takie jak wiatr, wodór, biomasa, energia słoneczna, jest w toku. Rządy i przedsiębiorstwa intensywnie inwestują w odnawialne źródła energii, aby ograniczyć emisję dwutlenku węgla i przeciwdziałać zmianom klimatu. Programy dotyczące nowych reaktorów jądrowych (SMR, New Nuclear Built) i zielonego wodoru są obecnie w centrum przedsięwzięć badawczo-rozwojowych i będą stanowić znaczne obciążenie dla inżynierów na najbliższe dziesięć lat.
Sprostanie wyzwaniom związanym z magazynowaniem energii odnawialnej
Według Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA) pożądane jest, aby do 2050 r. 90% światowej energii elektrycznej pochodziło z odnawialnych źródeł energii, podczas gdy obecnie jesteśmy poniżej granicy 30%.
Odnawialne źródła energii charakteryzują się jednak brakiem ciągłości, ponieważ ich produkcja zależy od nieprzewidywalnych warunków pogodowych. Magazynowanie energii w ramach transformacji energetycznej jest zatem głównym wyzwaniem na najbliższe 25 lat.
ALTEN, kluczowy gracz w transformacji energetycznej
Z 3000 inżynierami zatrudnionymi na całym świecie, zaangażowanymi w transformację energetyczną, ALTEN współpracuje z kluczowymi graczami w branży przy wszystkich głównych projektach w całym łańcuchu wartości energii, pozycjonując się jako kompleksowy dostawca usług, od badań i rozwoju po metody przemysłowe, zarządzanie łańcuchem dostaw i cyfryzację. ALTEN uczestniczy w strategicznych projektach na dużą skalę z ważnymi komponentami inżynieryjnymi w dziedzinie energii jądrowej, odnawialnej, ropy i gazu oraz magazynowania energii.
W obliczu zapotrzebowania na wyspecjalizowanych inżynierów w dziedzinie energii i oczekiwanej wydajności, ALTEN wdrożył globalną strategię, w tym aspekty organizacyjne, takie jak stworzenie Centrum Doskonałości (ACE) opartego w szczególności na społeczności ekspertów ALTEN.
ALTEN w branży energetycznej
317 m€
obrót w 2022 roku
3,000
inżynierów
30
krajów
5
obszarów specjalizacji w dziedzinie energii i środowiska:
energia jądrowa, energia odnawialna i magazynowanie energii, ropa i gaz, usługi komunalne i sprzęt
Jakie są trendy rynkowe w branży energetycznej?
Aby ograniczyć globalne ocieplenie i emisję gazów cieplarnianych, należy wdrożyć radykalną dywersyfikację produkcji energii, która wykracza poza energię elektryczną; w szczególności dekarbonizację sieci grzewczych i chłodniczych oraz przyjęcie zrównoważonej mobilności, w tym rozwiązań wodorowych.
W 2023 r. 80% globalnego systemu energetycznego opiera się na zasobach kopalnych, takich jak węgiel, ropa naftowa i gaz. Unia Europejska dąży do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych o 55% do 2030 r. w stosunku do poziomów z 1990 r.
Wyzwania:
- Finansowanie rozwoju energii odnawialnej, w tym wiatrowej, fotowoltaicznej, biogazowej czy hydraulicznej.
- Integracja rozwiązań magazynowania energii w celu przezwyciężenia nieciągłości produkcji energii odnawialnej
- Projektowanie nowych rodzin wysokowydajnych reaktorów jądrowych, tańszych i o zoptymalizowanym czasie wprowadzenia na rynek.
Technologia cyfrowa i wykorzystanie danych gruntownie zmieniły każde ogniwo łańcucha energetycznego. Inżynier produkcji może teraz monitorować i korygować dryf swoich procesów w czasie rzeczywistym, kierownik zakładu może uzyskać codzienną ocenę pełnej wydajności ekonomicznej swojego zakładu, a organy zarządzające energią mogą codzienne zoptymalizować zarządzanie swoimi zasobami i zakup energii na rynkach. W samym sercu transformacji te nowe wyzwania oferują inżynierom nową i decydującą rolę poprzez poprawę ogólnej wydajności.
Przykładowo, inteligentne systemy zarządzania zapotrzebowaniem energetycznym mogłyby zapewnić około 185 GW elastyczności energetycznej na całym świecie. Pozwoliłoby to zaoszczędzić 270 mld euro na inwestycjach w nową infrastrukturę elektroenergetyczną w latach 2016–2040.
Wyzwania:
- Wdrażanie architektury i systemów kontroli w istniejących zakładach
- Zapewnienie cyberbezpieczeństwa zintegrowanego systemu energetycznego
- Połączenie wszystkich sieci transportowych z punktem dostawy
Wzrost gospodarczy i demograficzny wywiera coraz większą presję na zasoby energetyczne, wodne i surowców. Równolegle z transformacją energetyczną, poszukiwaniami nowych źródeł energii, operacjami i recyklingiem (przy kontrolowanych kosztach), konieczne będzie wdrożenie technologii w celu rozszerzenia dostępu do tych zasobów i optymalizacji ich zużycia.
Organizacja Narodów Zjednoczonych przewiduje wzrost globalnej populacji do 9,7 miliarda mieszkańców do 2050 roku. Aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu, konieczne będzie potrojenie wydobycia surowców (tj. 180 mld ton rocznie).
Wyzwania:
- Spełnienie wymagań związanych z nowymi zastosowaniami energii (np. kobalt/pojazdy elektryczne)
- Opracowanie nowych rozwiązań w zakresie sortowania i recyklingu odpadów
WartośĆ dodana oferty ALTEN
obszary specjalizacji ALTEN
- Nowe konstrukcje reaktorów jądrowych
- Badania i rozwój, małe reaktory modułowe (SMR) i reaktory do zastosowań obronnych
- Obsługa i konserwacja
- Cykl paliwowy
- Wycofanie z eksploatacji
- Energia wodna
- Energia wiatrowa
- Energia słoneczna
- Biomasa
- Magazynowanie energii
- Energia wodorowa
- Poszukiwanie złóż i produkcja
- Przemysł petrochemiczny
- Przemysł rafineryjny
- Magazynowanie
- Transport
- Dystrybucja
- Inteligentna sieć energetyczna
- Handel detaliczny
- Sprzęt elektryczny i elektroniczny
- Ciężkie komponenty
- Turbogeneratory, maszyny wirujące
- Kotły
- Inżynieria produkcji
Historie naszych sukcesów
Konserwacja i modernizacja francuskich elektrowni jądrowych (58 działających reaktorów) jest jednym z głównych wyzwań sektora energetycznego. ALTEN jest istotnym graczem w łańcuchu inżynieryjnym wsparcia serwisowego dla wielu projektów.
ALTEN prowadzi centrum usług outsourcingowych dla elektrowni jądrowych we Francji:
- Zaopatrzenie w części zamienne (zarządzanie przestarzałością, zarządzanie i śledzenie zamówień, usuwanie niezgodności)
- Zarządzanie zapasami w centrach logistycznych na potrzeby konserwacji zapobiegawczej i naprawczej, przygotowanie logistyczne do wyłączenia jednostek w elektrowniach jądrowych (transfery zapasów, zarządzanie zamówieniami, rezerwacje części).
- Audyty wydajności dostawców i powiązane plany działania
- Zarządzanie projektami w całym cyklu życia atomowych okrętów podwodnych, w szczególności na etapie projektowania, montażu i integracji układu napędowego z atomową kotłownią i maszynownią.
- Badania i modelowanie 3D układu instalacji, zarządzanie układem, planowanie i monitorowanie prac
- Montaż i testowanie na miejscu, monitorowanie integracji sprzętu, aktualizacja cyfrowych modeli
- Przygotowanie i monitorowanie umów przemysłowych
Dzięki coraz bardziej konkurencyjnym kosztom, wiatr stał się jednym z filarów zdekarbonizowanej produkcji energii na świecie. ALTEN wspiera światowego lidera w dziedzinie turbin wiatrowych w zakresie projektowania mechanicznego, opracowywania przekładni, definiowania przepisów dotyczących oprzyrządowania i sterowania, badań elektrotechnicznych, opracowywania oprogramowania i analizy lokalizacji.
Według Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA) 30% energii zużywanej w budynkach komercyjnych lub przemysłowych jest marnowane. Aby zmaksymalizować wydajność energetyczną budynków i obiektów przemysłowych, ALTEN wspiera globalnego lidera w dziedzinie energii i usług w opracowywaniu i wdrażaniu cyfrowych rozwiązań FM (zarządzanie obiektami) i CAM (wspomagane komputerowo zarządzanie konserwacją).
KLIENCI ALTEN GROUP
Dostawcy energii
EDF, Engie, Total, Shell, ENI, Air Liquide, Vattenfall, Iberdrola, Orano
Producenci urządzeń energetycznych
GE, Siemens Energy, Schneider Electric, TechnipFMC, Technip Energies, Framatome