Aeronautics
Wprowadzanie innowacji
Masz pytanie?
Chcesz do nas dołączyć?
Przemysł lotniczy wiedzie prym w dziedzinie innowacji, przekraczając granice tego, co było dotychczas możliwe w branży podróży lotniczych.
Kierując się potrzebą szybszego, bardziej wydajnego i wygodniejszego lotu, w obliczu ograniczeń środowiskowych, specjaliści inżynierii lotniczej nieustannie badają nowe technologie i materiały, aby stworzyć najlepszy możliwy produkt.
Od zaawansowanych materiałów i silników po najnowocześniejszą awionikę i systemy nawigacyjne, przemysł lotniczy nieustannie dąży do tego, aby podróże lotnicze były bezpieczniejsze, wygodniejsze i przyjemniejsze.
Dekarbonizacja przyszłością lotnictwa
W ostatnich latach przemysł lotniczy został poddany kontroli pod kątem emisji CO2. Obecne prognozy szacują, że popyt na transport lotniczy w 2050 roku może przekroczyć 10 miliardów pasażerów. Aby zaspokoić ten popyt w sposób zrównoważony, branża podejmuje znaczne wysiłki w kierunku dekarbonizacji, zobowiązując się do zerowej emisji netto do 2050 roku. Samoloty napędzane wodorem, elektryfikacja i nowe paliwa to tylko niektóre z innowacyjnych technologii, które mają to umożliwić, wraz z innowacjami projektowymi i inżynieryjnymi oraz ulepszonym przemysłowym zarządzaniem cyklami rozwoju.
ALTEN, katalizator transformacji dla klientów na całym świecie
Jako partner większości interesariuszy z branży lotniczej, ALTEN jest siłą napędową głównych projektów, które są obecnie realizowane i pomaga kształtować cyfrową transformację tej branży. Unikalna pozycja rynkowa ALTEN daje firmie również wgląd w nowe podmioty wchodzące na rynek, sojusze i inne ważne zmiany, które zmieniają środowisko biznesowe.
ALTEN wspiera transformację swoich klientów z branży lotniczej, uczestnicząc w ich strategii innowacji. Grupa wspiera producentów i dostawców sprzętu we wdrażaniu nowych technologii, od fabryki po łańcuch dostaw, a także w obsłudze klienta i linii lotniczych. Dzięki doświadczeniu w procesach biznesowych i technologiach cyfrowych, ALTEN oferuje innowacyjne rozwiązania dla reprezentantów branży lotniczej, od konserwacji prewencyjnej po platformy współpracy z klientami.
ALTEN w przemyśle lotniczym
420 m€
obrót w 2022 roku
+ 5,200
inżynierów
20
krajów
4
obszary specjalizacji w przemyśle lotniczym:
producent, producent oryginalnego sprzętu (OEM), konserwacja, naprawa i obsługa (MRO), operatorzy
Jakie są trendy rynkowe w branży lotniczej?
Producenci statków powietrznych i ich podwykonawcy muszą zwiększyć tempo produkcji, aby sprostać rosnącemu ruchowi lotniczemu i modernizacji istniejących flot. Transformacja cyfrowa wymaga wdrożenia nowych technologii, takich jak Big Data, Internet rzeczy (IoT) czy rzeczywistość rozszerzona, już na poziomie fabryki i łańcucha dostaw w celu poprawy jakości produktów, przy jednoczesnej optymalizacji kosztów produkcji.
Po gwałtownym spadku działalności w 2020 r., produkcja ponownie rośnie. Dostawy samolotów dla Airbusa i Boeinga osiągną około 1 250 samolotów w 2023 roku.
Wyzwania:
- Zwiększenie tempa produkcji
- Kontrola dostaw na wszystkich liniach produkcyjnych
- Zwiększenie liczby dostawców Airbusa
- Wdrażanie procesów, narzędzi, metod i technologii Przemysłu 4.0
- Zdobywanie i integrowanie nowych umiejętności cyfrowych, w zakresie nauki o danych
Sektor lotniczy zamierza wykorzystać transformację cyfrową do optymalizacji swoich wewnętrznych procesów poprzez przyjęcie kompleksowego podejścia (inżynieria, produkcja, konserwacja, podejmowanie decyzji) oraz poprzez tworzenie nowych usług, będących źródłem dodatkowych przychodów.
Airbus wierzy, że będzie w stanie opracować statki powietrzne dwa razy szybciej dzięki cyfrowej ciągłości z nowym podejściem zarządzania cyklem życia produktu. Skywise, platforma danych Airbusa, jest już używana przez kilka linii lotniczych, z ponad tysiącem połączonych samolotów i zadeklarowanym docelowym zerowym współczynnikiem AOG (0 samolotów uziemionych).
Wyzwania:
- Połączenie wiedzy biznesowej i umiejętności cyfrowych
- Strukturyzowanie i łączenie źródeł danych w celu zwiększenia ich użyteczności.
- Odnoszenie sukcesów w zarządzaniu zmianami w firmie: skalowanie Agile, kompleksowość
Producenci samolotów przygotowują samoloty przyszłości — inteligentne, bardziej paliwooszczędne, cichsze i generujące mniej zanieczyszczeń — zamiast rozpoczynać nowy projekt od zera.
Na przykład Falcon 10X firmy Dassault Aviation jest napędzany najbardziej zaawansowanym i wydajnym silnikiem w lotnictwie komercyjnym, dzięki czemu jest o 5% bardziej wydajny niż poprzednie generacje, przy wyjątkowej wydajności w zakresie niskiego poziomu hałasu i emisji.
Ponadto, aby uczynić Falcona bardziej inteligentnym, Dassault Aviation opracowało również nową technologię wojskowych wyświetlaczy przeziernych FalconEye® Combined Vision System. Zapewniają załodze bezprecedensową świadomość sytuacyjną w każdych warunkach pogodowych, w dzień i w nocy, a także informacje dotyczące podejścia do lądowania zanim pas startowy pojawi się w polu widzenia.
Wyzwania:
- Skrócenie czasu wprowadzania produktów na rynek poprzez optymalizację harmonogramów rozwoju.
- Integracja napędu elektrycznego (napęd hybrydowy, tryb napędu elektrycznego)
- Zapewnienie ciągłości inteligentnych usług dla pasażerów, od pobytu na lotnisku do wejścia na pokład samolotu
- Wprowadzanie nowych materiałów i nowych technik produkcji (np. druk 3D)
WartośĆ DODANA OFERTY ALTEN
obszary specjalizacji ALTEN
- Struktura płatowca (projekt, naprężenia, integracja modeli cyfrowych)
- Kabina załogi
- Projekt systemu (awionika, konserwacja, elektryka, podwozie, napęd)
- Opracowywanie oprogramowania
- Badanie
- Proces (konfiguracja, inżynieria systemów oparta na modelach, certyfikacja, zdatność do lotu)
- Przygotowanie pracy: frezowanie, projektowanie procesów przemysłowych, przyrządy i narzędzia
- Wydajność inżynierii produkcji: doskonałość operacyjna, lean/6 sigma
- Logistyka
- Jakość
- Łańcuch dostaw i jakość łańcucha dostaw
- Inżynieria i konserwacja
- Dokumenty techniczne i biuletyny serwisowe
- Szkolenie i operacje lotnicze
- Obsługa i usługi
- Rozwiązania cyfrowe dla klientów
- Transformacja cyfrowa
- Projekt integracji zarządzania cyklem życia produktu
- Aplikacje deweloperskie (oprogramowanie w chmurze, portal)
- Infrastruktura i chmura obliczeniowa
- Rozszerzone przedsiębiorstwo
- Cyfrowa przestrzeń robocza
- Cyberbezpieczeństwo
Historie naszych sukcesów
Podczas gdy rynek koncentruje się na dążeniu do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 r., badając elektryfikację, zrównoważone paliwo lotnicze i wodór do zasilania samolotów, ALTEN współpracuje z jednym z największych na świecie producentów samolotów komercyjnych, odgrywając aktywną rolę w budowaniu lotnictwa przyszłości.
FAST, platforma kokpitu opracowana przez ALTEN, wchodzi w nową fazę rozwoju. Platforma ma na celu zapewnienie kompleksowego rozwiązania do zarządzania kokpitem, integrując różne technologie i systemy. Ten nowy kamień milowy sprawia, że FAST ma szansę zwiększyć wydajność i funkcjonalność kokpitu.
Duży producent samolotów chce wdrożyć cyfrowy pulpit sterowniczy współpracujący z różnymi gałęziami działalności w celu optymalizacji harmonogramu wszystkich działań na linii montażu końcowego (FAL). Łącząc kilka umiejętności eksperckich w zakresie produkcji i analizy biznesowej (BI), ALTEN towarzyszył zespołom produkcyjnym klienta w przygotowywaniu danych i zapewniał wsparcie w definiowaniu specyfikacji tego narzędzia cyfrowego.
ALTEN nadzoruje zarządzanie dostawami wszystkich części mechanicznych i strukturalnych dla światowego lidera w produkcji śmigłowców cywilnych i wojskowych we Francji i Niemczech. Przełomowa strategia i dojrzała organizacja nearshoringu pozwoliły jej obniżyć koszty zarządzania dostawami o 30% i zapewnić wysoki standard usług (np. terminowość dostaw>95%, redukcja braków części i zapasów).
KLIENCI ALTEN GROUP
Producenci statków powietrznych
Airbus Group, Dassault Aviation, Raytheon, Boeing
Producenci sprzętu lotniczego
Rolls Royce, Safran Group, Thales Group, Liebherr, Airbus Atlantic, Spirit Aerospace