Rekruter po godzinach: keep on racing

Rekruter po godzinach: keep on racing

Formula Student to międzynarodowe zawody o charakterze edukacyjnym organizowane dla młodych inżynierów i inżynierek, które pozwalają na sprawdzenie swojej wiedzy teoretycznej w praktyce. Zawody Formula Student to także możliwość przeprowadzenia procesu R&D w zakresie budowy bolidu wyścigowego (combustion & electric vehicles). Zawody odbywają się nie tylko w Europie, ale również i na całym świecie. Do jednych z najbardziej prestiżowych należą zawody Formula Student Austria, które w tym roku obserwowałam na torze Red Bull Ring w Austrii właśnie. 

 

Z miłości do prędkości 

Zespoły racingowe, biorące udział w Formula Student, mają za zadanie zaprojektować bolid wyścigowy, który mógłby być wprowadzony do produkcji, a wykorzystywany przez amatorów. Cały zespół racingowy składa się z działów: Chassis, Suspension, Engine & Powertrain, Aerodynamics, Electronics, Marketing & PR.

 

Mamy zespół, co dalej? 

Już same eliminacje do zawodów Formula Student to nie lada wyzwanie. Odbywają się one online – polegają na wykonaniu określonych zadań inżynieryjnych w krótszym czasie niż konkurencja.  

Każdy zespół, który uczestniczy w zawodach, w tym przypadku Formula Student Austria 2021, aby w ogóle zostać dopuszczonym do konkurencji punktowanych, musi poprawnie przejść proces homologacji. Dokładne zasady, jakie muszą być spełnione przez bolid, są określone w szczegółowym regulaminie, który może zmieniać się z roku na rok. Etapy procesu homologacji to: 

 • homologacja techniczna
 • tilt – podczas tego etapu bolid jest przechylany o 60 stopni względem podłoża. W ten sposób odbywa się weryfikacja zawieszenia i symulacja przeciążenia bocznego; 
 • noise  – regulamin określa również dopuszczalny poziom hałasu, jaki mogą generować bolidy (combustion); 
 • brake – podczas tego etapu homologacji bolid musi się rozpędzić na określonym odcinku, a następnie zatrzymać wszystkie koła, aby samochód przejechał ślizgiem. Brake sprawdza, czy wszystkie hamulce w bolidzie są sprawne. 

Dodatkowo bolidy elektryczne muszą również przejść homologację w zakresie szczelności auta – weryfikacja, czy nie ma przebicia elektrycznego w baterii. 

Proces homologacji jest bardzo wymagający, tak więc niektóre zespoły podchodzą do niego kilkukrotnie. Nie ma jednak tego złego, co by na dobre nie wyszło! Bolid musi być w pełni sprawny, aby nie powodował zagrożenia zarówno dla kierowcy, jak również innych uczestników zawodów. 

 

Czas na właściwy etap zawodów!  

Zawody Formula Student składają się z konkurencji statycznych i dynamicznych. Poniżej możesz zapoznać się z najważniejszymi informacjami o konkurencjach statycznych: 

 • Design Event – w trakcie tego wydarzenia, reprezentacja zespołu spotyka się z sędziami odpowiedzialnymi za ocenę poszczególnych części bolidu. Tak więc są to sędziowie odpowiedzialni za: Chassis (Monocoque, Body, Frame), Ergonomics, Aerodynamics, Suspension, Electronics. Zespół ma za zadanie odpowiedzieć na pytania dotyczące procesu projektowania, jak również procesu wytwarzania. Sędziowie to osoby, które w swoim życiu zawodowym zajmują się najnowszymi technologiami. Dzięki temu zespoły racingowe mają możliwość zweryfikowania swoich założeń ze specjalistami zajmującymi się włóknem węglowym czy najnowszymi technologiami stosowanymi w automotive; 
 • Cost & Manufacturing Analysis Event – podczas tego eventu, zespół ma za zadanie przedstawić wstępny kosztorys produkcji bolidu, wycenę wyprodukowania określonych części, jak również samego ich złożenia, a także opłacalność całego projektu; 
 • Presentation Event – wydarzenie, podczas którego zespół przedstawia analizy rynku, jego podatność w zakresie Marketing & PR. Dodatkowo zespół racingowy stoi przed zadaniem zaproponowania swojego pomysłu na rozwój firmy, zwrot kosztów inwestycji itp. 

Teraz czas na prędkość! Przejdźmy więc do konkurencji dynamicznych! 

 • Acceleration Event – prędkość, kto z nas jej nie kocha? Trudno więc się dziwić, że Acceleration Event wzbudza tyle emocji! Młodzi/de studenci/tki pragną budować szybkie i wytrzymałe samochody. Podczas tego eventu bolid musi przejechać jak najszybciej 75-metrową prostą. Jakie są wyniki? Różne. Najlepsze samochody elektryczne osiągają wyniki ok. 3,5 sekundy, spalinowe nieco wolniej, ponieważ jest to ok. 4 sekundy; 
 • Skidpad Event – to konkurencja, w której bolid musi przejechać w jak najszybszym czasie „ósemki”- w ten sposób weryfikowana jest zwrotność oraz przyczepność bolidu; 
 • Autocross Event – jest to wydarzenie, które polega na przejechaniu toru o długości ok. 1 km w jak najszybszym czasie. Im szybszy przejazd, tym późniejszy czas startu w Endurance Event. Brzmi zagadkowo? Dlaczego najszybszy zespół startuje najpóźniej w Endurance? Z prostej przyczyny. Bolidy wyścigowe mają mocne silniki, jednak problemem jest przełożenie tej siły na napęd, innymi słowy: samochody ślizgają się po nawierzchni. Późniejszy start umożliwia wykorzystanie większej mocy silnika, ponieważ na torze zostały spalone opony poprzednich zespołów, co zwiększa ich przyczepność, a zmniejsza ślizganie się właśnie; 
 • Endurance Event – czas na najbardziej emocjonujący event! Podczas Endurance Event kierowcy mają za zadanie przejechać łącznie 22 km. Jest jednak pewien haczyk. Po 11 km musi nastąpić zmiana kierowcy, a także wyłączenie i ponowne uruchomienie silnika; 
 • Fuel Economy Event/ Efficiency Event – polega na określeniu, jaka ilość paliwa (combustion) lub energii elektrycznej (electric vehicles) została zużyta. W zawodach liczy się nie tylko prędkość, ale także ekonomia zarządzania paliwem/ energią.  

 

Rekruter po godzinach: keep on racing! 

W tym roku miałam przyjemność uczestniczyć w wydarzeniu FSA na torze Red Bull Ring jako wolontariusz, ale także obserwator całego wydarzenia. Zespoły z Europy pokazywały, ile dla nich znaczą nauka oraz przekucie wiedzy teoretycznej w praktykę. Wczesne pobudki, aby wnosić poprawki do bolidu od samego rana, a także kolejne dni poświęcane na pracę zespołu w imię wspólnego sukcesu. 

Zawody Formula Student pokazują, że młodzi ludzie już od samego początku swojej nauki pragną się rozwijać. Praca indywidualna, zespołowa i poświęcenie pozwalają osiągać sukcesy w pojedynczych konkurencjach oraz w klasyfikacji generalnej. 

Sukcesy, ale przede wszystkim determinacja, dają możliwość wybicia się na arenie międzynarodowej. Poza tym, hej! Rekruterzy, może nie służbowo, ale także, pojawiają się na takich wydarzeniach, prawda? 

 

Autorka:

Agnieszka Zakrzewska

Junior Recruitment Specialist w ALTEN Polska