10 pytań na 10 lat pracy w ALTEN Polska – Krzysztof Borowiński

10 pytań na 10 lat pracy w ALTEN Polska - Krzysztof Borowiński

W ALTEN Polska stawiamy na długofalową współpracę. Zależy nam na ludziach, ich rozwoju i komforcie pracy. Niedawno świętowaliśmy wyjątkową chwilę – dekadę współpracy z jednym z naszych konsultantów, Krzysztofem Borowińskim. Krzysztof to ambitny inżynier z wizją i znajomością nowych technologii.
 
Krzysztof, od 10 lat pracujesz w ALTEN Polska jako inżynier elektryk w branży automotive.  Na pewno wiązało się to z wieloma wyzwaniami, ale zakładam, że również zdobyłeś szerokie doświadczenie w swojej dziedzinie.  Mam w związku z tym pierwsze, podstawowe pytanie. Czym dla Ciebie jest praca inżyniera?

Praca inżyniera to dla mnie wyzwanie, jak i ciągły rozwój. Takie stanowisko powoduje, że musimy być na bieżąco z nowymi technologiami, śledzić rozwój branży w jakiej pracujemy. Uważam, że nie jest to praca dla każdego, inżynier musi mieć w sobie „to coś”, co powoduje, że kocha to, czym się zajmuje. Czasami jest ciężko, trzeba szybko reagować i wiedzieć, co się robi, najlepiej na 100% (śmiech). Wizja i chęć tworzenia – to również nieodłączne elementy pracy inżyniera.

Jakimi wartościami powinien kierować się dobry inżynier?

Dobrego inżyniera powinna cechować nieustanna chęć rozwoju, znajomość nowinek technologicznych, praca i poświęcenie. Zdolności interpersonalne to sprawa drugorzędna, wiadomo, że należy potrafić jasno przekazywać komunikaty, argumentować wybory, natomiast inżynier przede wszystkim powinien skupić się na tworzeniu odpowiednich rozwiązań. Technologia idzie do przodu każdego dnia, istotne jest śledzenie zmian, nauka, innowacja.

Co podoba Ci się w pracy w ALTEN?

W ALTEN widzę przede wszystkim możliwość rozwoju zawodowego, zdobywanie nowych rynków, młody i dynamiczny zespół. Szerokie perspektywy odnośnie kariery to naprawdę duży plus. Z jednej strony jesteś w firmie o ugruntowanej pozycji na rynku IT i inżynieryjnym jako stały pracownik, z drugiej strony wachlarz projektów daje nieograniczone możliwości rozwijania swoich pasji, ciekawości i… brak rutyny. O ludziach z ALTEN Polska można mówić tylko w superlatywach (śmiech) – ambitni, otwarci i bardzo mili – to ogromny atut. Świetna jest również atmosfera, dzięki której wiesz, że jesteś wśród życzliwych osób skłonnych do pomocy.

Największe wyzwanie inżynierskie, z którym zmierzyłeś się przez 10 lat w ALTEN Polska?

Moim największym wyzwaniem w ALTEN Polska jest praca u jednego z wiodących producentów ciężarówek i autobusów – najpierw na stanowisku konstruktora, a od półtora roku na stanowisku opracowywania specjalnych życzeń klienta oraz oszacowywania ich czasu realizacji przez dział konstrukcyjny. Jest to bardzo trudne zajęcie wymagające kompleksowej wiedzy na temat autobusów, działania wszelkich systemów, umiejętność pracy pod presją i dotrzymywanie założonych terminów. Wymagające stanowisko to jednak coś dla mnie – bardzo dobrze odnajduję się w takich warunkach, jestem zadaniowy i sumienny, a dzięki zdobytemu doświadczeniu mam pewność w stosunku do swoich działań.

Twoje największe zawodowe marzenie?

Od półtora roku obejmuję naprawdę wymagające stanowisko, na którym odnajduję się znakomicie. Myślę, że w przyszłości praca w charakterze kierownika, sprawdzenie się w roli szefa zespołu/koordynatora w jakimś ambitnym projekcie to mógłby być kolejny krok na mojej ścieżce kariery. Perspektywy są szerokie!

Co lubisz w pracy inżyniera?

Lubię to, że jest niepowtarzalna, że każdy dzień zaskakuje czymś nowym, nie ma nudy i rutyny w tym co robię, mam kontakt z ludźmi, z innymi inżynierami, ze sprzedawcami autobusów, nieraz nawet z działem serwisu. Pomagam rozwiązywać problemy i zaspokajać oczekiwania klienta, aby otrzymał jak najlepszy produkt końcowy. To daje niesamowitą satysfakcję, gdy patrzysz na coś, co powstało również dzięki Tobie, Twojej pracy i wiedzy. Takie sukcesy są świetną motywacją do dalszego działania, dają spełnienie i poczucie dobrze wykonanej pracy.

Jesteś z nami już dziesięć lat, jak się z tym czujesz?

Super uczucie oznaczające dla mnie zaufanie ze strony ALTEN Polska, jak i dla mnie swego rodzaju stabilizację oraz dobrą wizję swojej przyszłości zawodowej. Nie spodziewałem się, że tak szybko minie dekada! Jestem zadowolony z miejsca, w którym jestem. Oby więcej lat tak owocnej współpracy.

Jak spędzasz wolny czas? Opowiedz nam o swoich zainteresowaniach.

W wolnym czasie lubię spacery po Poznaniu, mieście, w którym mieszkam prawie od urodzenia. Bardzo lubię sport, interesuję się piłką nożną klubową, kilka razy w tygodniu chodzę też na siłownię. Jestem aktywny i cenię sobie regularność; wiem, że jest ona ważna, jeśli chodzi o osiąganie oczekiwanych efektów, co przydaje się we wszystkich aspektach życia. Spędzam również czas w bardziej statycznych warunkach (śmiech). Moją pasją są książki kryminalne i przygodowe, ale nie pogardzę też dobrą fantastyką czy literaturą faktu. Czasem oglądam seriale, mam kilka ulubionych tytułów.

Jakie rady dałbyś młodym inżynierom zaczynającym swoją karierę?

Przede wszystkim nie bać się wyzwań i stawiać na rozwój oraz edukację. Inżynier musi być pewny siebie, zdecydowany, umieć dążyć do celu i go osiągać. Inżynierze! Bądź otwarty, nigdy nie przestawaj się uczyć. Pamiętaj, że wiele zależy od Twojego podejścia. Konsekwencja połączona z ambicją i pozytywnym nastawieniem da rezultaty, które mogą być spełnieniem Twoich zawodowych marzeń. Cierpliwość, rzetelność, a także weryfikowanie rozwiązań – to zestaw pomocny przy rozwijaniu się w każdej roli.

Czy poleciłbyś pracę w ALTEN Polska przyszłym inżynierom?

Tak! ALTEN Polska to wspaniali ludzie, super atmosfera i zgrany zespół. Praca tu oferuje rozwój i możliwość podejmowania wyzwań, jak i daje poczucie stabilności. Ponadto można wziąć udział w wielu niesamowitych projektach. Codziennie dzieje się coś wyjątkowego, możesz liczyć na wsparcie koleżanek oraz kolegów w każdej sytuacji. Ciągła nauka czy styczność z nowymi technologiami pozwoli na rozwinięcie skrzydeł. 

 

Z Krzysztofem Borowińskim rozmawiała Iga Czernichowska, Junior Content & Social Media Specialist w ALTEN Polska.